Forum www.wszystkoopsach.fora.pl Strona Główna www.wszystkoopsach.fora.pl
Forum miłośników psów.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

zwierzęta za granicą

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wszystkoopsach.fora.pl Strona Główna -> Reszta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ppx
Gimnazjalista



Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 308
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dębica

PostWysłany: Śro 18:05, 15 Gru 2010    Temat postu: zwierzęta za granicą

Znalazłam parę ciekawostek an necie dotyczących zwierząt w Japonii:
Cytat:
Pieskie życie
Sytuacja zwierząt domowych w Japonii – głównie psów i kotów – jest nieco odmienna niż w Polsce. Przede wszystkim nie wszędzie, a więc nie w każdym domu można mieć psa. Trzeba dodać, że powierzchnia mieszkań i domów w Japonii jest mniejsza niż w Polsce (niejednokrotnie jest to tylko 20 m2). Na zwierzę trzeba mieć pozwolenie administratora budynku. Z reguły tylko właściciele mieszkań znajdujących się na parterze, czyli tutaj na I piętrze, mogą posiadać duże psy. Nie wolno wchodzić z psem do windy. Jeżeli mieszka się we własnym domu, tego rodzaju ograniczenia nie obowiązują, chyba że sąsiedzi będą narzekali np. na szczekanie psa. Wtedy może to stanowić problem. Z kolei mniejsze zwierzęta, np. małe psy, koty, chomiki, ptaki itp., można trzymać w mieszkaniach na wyższych piętrach.

Japończycy troskliwie opiekują się swoimi pupilami. Uważają, że zwierzak zimową porą powinien być ubrany. Dlatego też jest tu dużo sklepów dla zwierząt, szczególnie tych z ubrankami dla psiaków. Właściciel nieubranego czworonoga naraziłby się nawet na zarzut, że nie dba o swojego psa.

W Japonii można spotkać także inne miejsca przeznaczone specjalnie dla czworonożnych ulubieńców. Są wśród nich restauracje wyłącznie dla psów, w których serwuje się zwierzęce dania. W czasie gdy psy konsumują wykwintne potrawy, właściciele dyskutują o zwyczajach swoich pupili. Są także zakłady fryzjerskie i kosmetyczne dla zwierząt. Wiele z nich znajduje się w dzielnicy rozrywki Susukino w Sapporo.

W Japonii zwykle nie widuje się psich odchodów na chodnikach czy trawnikach. Każdy właściciel psa musi bowiem zawsze sprzątać po swoim zwierzęciu. Warto dodać, że w Kraju Kwitnącej Wiśni bardzo rzadko widzi się śmieci na chodniku czy w parku.

Japonia jest krajem przyjaznym dla zwierząt, co jest charakterystyczne dla państw wysoko rozwiniętych. Myślę, że wiele moglibyśmy się od Japończyków w tej dziedzinie nauczyć.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Zwierzęta w Japonii
Znaczna część tamtejszych zwierząt spotykanych jest też w innych państwach o umiarkowanym klimacie. Są to przykładowo: jelenie wschodnie, łasice, dziki, sarny i ptaki takie jak kaczki i żurawie. Spotyka się tam także dużo gatunków płazów i gadów, szczególnie żółwie oraz węże, także jadowite. Niespotykanym zwierzęciem są makaki japońskie. Małpy te przystosowały się do zimnych warunków i są najdalej na północ żyjącymi małpami. Unikatami są także salamandry olbrzymie, które osiągają 1,5 m na długość. Okresowo spotykane są również liczne owady. Trzeba też powiedzieć, że w Japonii występuje 150 gatunków śpiewających ptaków.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Bardzo lubię psy. Ale kiedy mieszkałam w Japonii, rodzice nie pozwolili, żebym miała psa. Moja matka miała psa, Akita inu. Kiedy byłam jeszcze dzieckiem, ten pies umarł, ale jeszcze pamiętam, że jak było przyjemne, gdy przy mnie był pies. Niestety ten pies mieszkał u babci, więc nie mogłam bawić się z nim często.

Teraz w Polsce mam psa. To owczarek szkocki - collie. Na zdjęciu to nasz pies. Jest bardzo spokojny i ładny. Do kiedy zobaczłam naszego psa, nie wiedziałam, że istnieje taki rodzaj collie. W Japonii tylko widziałam brązowe collie. (Potem dowiedziałam się, że w Japonii też są czarne i szare collie; tak jak w Polsce.)

Spacerując z naszym psem, często spotykam z różnymi psami. Myślę, że tutaj w Polsce są inne rodzaje psów. Dla mnie nawet Akita inu, który jest typowym japońskim psem wygląda polsko (europejsko).
W Polsce często widzę jamniki. W Japonii też jamnik jest jedną z najpopularniejszych ras, bo jamnik jest mały i łatwo go wychowywać w małym mieszkaniu lub domu.
Ciekawe jest, że w Japonii ludzie często kupują psa pod wpływem programu telewizjinego. Na przykład kiedyś był serial i manga o studentach uniwersytetu weterynarii. Tam właśnie występował pewien pies - Syberian Hasky. Od wtedy przez rok Hasky był najpopularniejszym psem w Japonii.
Potem w pewnej reklamie telewizji występował ładny Chiwawa. Już parę lat mineło, ale nadal Chiwawa jest bardzo popularną rasą w Japonii.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Tosa inu wywodzi się z japońskiej prowincji Kohchi. Psy do walk były hodowane tam od wielu wieków. Zazwyczaj były to zwierzęta o budowie lekkiej w niczym nie przypominająca europejskich psów bojowych. Gdy w roku 1854 Japonia otworzyła swoje granice wraz z przybyszami z Anglii przybyły ich psy bojowe. W wyniku krzyżowania rodzimych japońskich psów go walk z nowo przybyłymi rasami, takimi jak bernardyny, mastify, dogi, buldogi i pointery powstał współczesny tosa inu, który jest zwierzęciem znacznie cięższym i silniejszym niż dawne japońskie psy walczące na arenach.
Nazwa rasy pochodzi od regionu Tosa, miasta na wyspie Shikoku, które słynęło z walk psów.
Tosa inu jest psem bojowym, który w wyniku doboru hodowlanego wykształcił cechy zarówno fizyczne jak i psychiczne pozwalające mu uczestniczyć w walkach. Ważne jest, że od samego początku walczył on tylko przeciwko przeciwnikom równym sobie, czyli innym psom w przeciwieństwie do europejskich psów, które staczały walki z niedźwiedziami, słoniami, lwami i wieloma innymi zwierzętami.
Jest kilka przekazów na temat organizowani wal psów w Japonii. Jedna z nich mówi o tym, że walki psów przebiegały bardzo podobnie do walk sumo, nie były one tak krwawe i okrutne jak w USA czy Europie. Druga natomiast w opisie nie odbiega znacznie od walk psów toczonych na innych kontynentach.
Według pierwszej zgodnie z regulaminem zapasów sumo, także w walkach psów chodziło o to aby powalić przeciwnika na ziemię i tak długo przytrzymać, aby nie mógł podnieść się na nogi. Walki odbywały się na ośmiokątnej arenie otoczonej balustradą.
Walka była przerwana, jeśli tylko któryś pies został zraniony. Dyskwalifikowano psa, który celowo kąsał przeciwnika lub szczekał i skomlał ze strachu, lub gdy nie wykazywał zapału do walki i oddalał się od przeciwnika bardziej niż na trzy kroki.
Według drugiego przekazu psy wybierane do walk musiały okazać się wielką odpornością na ból, zawziętością i brakiem strachu.
Walki były przerywane a tym samym kończone, gdy jeden z psów został pokonany, lub pokorniał i cofał się. Ponoć walki, o najwyższe narodowe tytuły toczone były zazwyczaj, aż do momentu śmierci jednego z zawodników.
Planowa hodowla tosa inu rozpoczęła się około 1848 roku. Kiedy walki psów stały się wątpliwą rozrywką tłumów, a było to około roku 1900 na arenach występowały dwa typy tosa inu różniące się od siebie znacznie wielkością i budową.
H. Raber, Encyklopedia psów rasowych, Tom I,
Oficyna Wydawnicza Multico, Warszawa 1999, [link widoczny dla zalogowanych]
W roku 1910 organizowanie walk psów zostało zabronione, wtedy to nastąpił upadek ras bojowych. Jednocześnie bo w roku 1911 na właścicieli psów został nałożony wysoki podatek doprowadzający do znacznego zmniejszenia populacji psów.
Lata 1924 - 1933 mimo zakazu walk i epidemii wścieklizny nadal były organizowane. Zakaz ten nie był przestrzegany zarówno przez organizatorów jak i władze, które nie interesowały się jego egzekwowaniem.
W czasach II Wojny Światowej populacja tosa inu została drastycznie zdziesiątkowana. Opierając się na zwierzętach, które przeżyły została odtworzona linia hodowlana tosa inu. Obecnie psy tej rasy spotkać można na wszystkich kontynentach.
Tosa inu hodowany był od samego początku istnienia rasy jako pies bojowy. Należy więc przyjąć fakt, że większość przedstawicieli tej rasy będzie wykazywała się dużą agresją w stosunku do innych psów.
Takido

Jednak odpowiednio ułożony i zsocjalizowany tosa jest wspaniałym psem stróżującym i obronnym, który staje się dobrym przyjacielem rodziny. Jednak właściciel psa tej rasy, powinien umieć w stanowczy sposób ustalić hierarchię wewnątrz stadną i dominować nad psem zarówno fizycznie jak i psychicznie. Tosa jest psem bardzo podatnym na szkolenie, który chętnie wykonuje polecenia właściciela.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
owczarek'ab
Miłośnik zwierząt



Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 1614
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: znienacka.

PostWysłany: Śro 20:11, 15 Gru 2010    Temat postu:

Jadę do Japonii Mr. Green

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wszystkoopsach.fora.pl Strona Główna -> Reszta Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin